O szkole

Publiczne Gimnazjum w Nowinach zostało założone decyzją Rady Gminy w Sitkówce - Nowinach dnia 26 marca 1999 r. Natomiast 2 czerwca 1999 r. nadano statut Publicznemu Gimnazjum w Nowinach.Obwód szkoły obejmuje: Nowiny, Zagrody, Zgórsko, Dobrzączka, Szewce, Szewce - Zawada, Trzcianki , Sitkówka, Kowala, Kowala Mała, Bolechowice, Wola Murowana, Kielce z ulicami: Sędziszowska, Chorzowska, Okulska, Sławkowska,  Zagrabowicka, Wolbromska, Charsznicka, Trzuskawicka, Będzińska. Gimnazjum początkowo mieściło się w budynkach należących do Szkoły Podstawowej im. „Orląt Lwowskich” w Nowinach.  Uroczyste przekazanie nowego budynku Publicznego Gimnazjum odbyło się 3 września 2001 roku. W naszej szkole znajdzie swoje miejsce uczeń uzdolniony, a także ten, który potrzebuje dodatkowej pomocy ze strony nauczycieli. Stwarzamy przyjazną atmosferę, co sprzyja bardzo dobrym kontaktom nauczyciela, ucznia i rodzica. Obecnie do naszej placówki uczęszcza młodzież z terenu naszej gminy Sitkówka - Nowiny, a także liczna grupa uczniów dojeżdżający spoza obwodu szkoły m.in. z Kielc, Polichna i Jędrzejowa. Zespół Szkół Ponadpodstawowych  w Nowinach to szkoła o szerokiej i bogatej bazie materialnej, umożliwiająca uczniom organizację szerokiego wachlarza imprez kulturalnych, sportowo - rekreacyjnych i szkoleniowych.

Możemy się poszczycić :

• dwiema nowoczesnymi pracowniami komputerowymi,  w których uczniowie  korzystają ze  stanowiska do obróbki cyfrowej  grafiki komputerowej  oraz kompletnego wyposażenia audio - wizualnego (stanowiska PC oraz MAC, Windows + Linux).
  • dostępem  do auli szkolnej  wyposażonej  w  profesjonalny sprzęt audio - video

z system Dolby Surround.

• halą sportową, salą aerobiku i tenisa stołowego oraz siłownią
  • kortem tenisowym
  • gabinetami odnowy biologicznej
  • stałą opieką psychologiczno – pedagogiczną
  • nowocześnie wyposażoną biblioteką, której życie kulturalne skupione jest wokół ważnych wydarzeń związanych z książką i biblioteką, a także wokół konkursów, mających za zadanie promowanie biblioteki i książki. Biblioteka, to miejsce w którym uczniowie pod opieką nauczyciela- bibliotekarza zdobywają wiedzę, korzystając z różnorodnych źródeł i narzędzi informacji. Posiadamy stanowiska komputerowe z dostępem do sieci. Wypożyczamy książki drogą elektroniczną, co umożliwia program Mol Optivum. Bogaty księgozbiór podręczny, właściwie dobrany zbiór literatury pięknej kształtuje kulturę czytelniczą, motywuje    do czytania i rozwijania zainteresowań. Nasza biblioteka  to miejsce, w którym łączy się tradycja z nowoczesnością.

Na terenie  przyszkolnym znajdują się

• boiska  do piłki  nożnej,  siatkówki  plażowej,  koszykówki  oraz

lekkoatletyczne

Ze względu na duże osiągnięcia sportowe naszych  uczniów wciąż rozwijamy bazę sportową.

Nasza placówka posiada znakomite warunki do organizacji zajęć warsztatowych, a położone nieopodal rejony leśne pozwalają na organizację różnorodnych zawodów sportowych, w tym zawodów w biegach na orientację, rajdy, wycieczki krajoznawcze. Organizujemy imprezy kulturalne, kulturalno-edukacyjne,  integracyjne, okolicznościowe i rozrywkowe a także  dni otwarte dla rodziców aktualnych i przyszłych uczniów. Placówka jaką jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach może poszczycić  się  wysoką  jakością  edukacji gdyż  nauczyciele  tu pracujący to ludzie potrafiący sprostać wyzwaniom szkół XXI wieku. Nauczyciele, którzy dostosowali programy kształcenia, wychowania i opieki do potrzeb środowiska. To pedagodzy, przyjaciele, bez których nie sposób osiągnąć  wszechobecnego  przekazu  informacyjnego. W Publicznym Gimnazjum w Nowinach umożliwiamy naukę w klasach    z rozszerzonym programem zarówno języka niemieckiego, jak i języka angielskiego.

Jeśli chcesz świetnie posługiwać się językami obcymi zapoznaj się z ofertą naszej szkoły oraz zasadami rekrutacji.

Dyrektorzy Szkoły :

1999 – 2005       Ryszard Mańko, Halina Wilk