^Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4
foto5

              

I Międzynarodowe Warsztaty Młodzieżowe

 

 I Międzynarodowe Warsztaty Młodzieżowe tzw. TTLA C1

 

 

Po październikowym spotkaniu w Brunszwiku prace w ZSP w Nowinach ruszyły pełną parą. To do nas należało zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Spotkania Młodzieży,  tzw. TTLA.

 

 

 

 


W dniach 03.02.2016- 10.02.2016 piętnastu uczniów z ZSP w Nowinach gościło w swoich domach dwudziestu trzech  rówieśników z Niemiec, Włoch, Portugalii, Francji i Litwy. Natomiast pięciu nauczycieli z ZSP
w Nowinach szeroko otwarło podwoje swoich domów dla jedenastu przedstawicieli  kadry uczącej. Najliczniejszą grupę stanowili Niemcy, sześciu uczniów oraz trzech nauczycieli, z Litwy przybyło dwóch nauczycieli oraz pięciu uczniów, natomiast z Francji, Włoszech i Portugalii dwóch nauczycieli i czworo uczniów.  Nadrzędnym celem spotkań jest wymiana doświadczeń oraz pomysłów związanych z realizacją założeń projektu. Jednakże największą zaletą jest podnoszenie umiejętności  posługiwania się  językiem angielskim  (projekt jest realizowany w języku angielskim). Ponadto  mieliśmy okazję zapoznać się ze spuścizną kulturową innych krajów europejskich.  Podczas uroczystego obiadu  goście zostali powitani przez Wójta Gminy Sitkówka- Nowiny Pana Sebastiana Nowaczkiewicza oraz przez Panią Dyrektor Kornelię Bem- Kozieł.  Uczniowie mieli okazję do nawiązywania kontaktów oraz możliwość poznania się.

 Przygotowany harmonogram zawierał zarówno konferencje dla młodzieży
i nauczycieli pracujących w ramach projektu, jaki i zajęcia integracyjne oraz wycieczki. Uczniowie ZSP
w Nowinach mieli okazję nauczyć swoich kolegów z grupy Erasmus+  tzw. belgijki. Był to strzał
w dziesiątkę, wszyscy zachwycili się możliwością wspólnego tańca, którego dźwięki jeszcze niejednokrotnie gromadziły młodzież chętną do wspólnych pląsów.    Wyruszyliśmy także na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce,
a następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto w Krakowie. Goście zachwyceni architekturą Krakowa, z chęcią kupowali pamiątki na Starówce.  Ponadto nauczyciele  zostali zabrani na wycieczkę do Warszawy, gdzie pierwszym punktem było  odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego,
a następnie z przewodnikiem odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Rodzice uczniów grupy Erasmus+ pomogli w przygotowaniu wspólnego ogniska. Czas upłynął na tańczeniu belgijki, wspólnym śpiewaniu oraz rozmowach. Wszyscy uczestnicy cieszyli się z możliwości wspólnego spędzenia czasu w tak miłej atmosferze. Uczniowie nie mieli zajęć w niedzielę, ale to nie znaczy, że nie spędzili czasu bardzo aktywnie. Nasi wspaniali rodzice wykazali się pomysłowością w zorganizowaniu czasu dla dzieci, którzy pozostawali pod ich opieką. Były wizyty na zamku w Chęcinach, pobyt w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, wypady na pizzę itp.
Wspólnie z gośćmi udaliśmy się także do Geoparku „Wietrznia”. Zajęcia szlifowania kamieni, jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem.  Ciekawym momentem wspólnych zabaw ku naszemu zdziwieniu były opady śniegu, których niecierpliwie wyczekiwali nasi goście z Portugalii i Włoszech. Mieli okazję po raz pierwszy w swoim życiu dotknąć śnieg oraz zachwycać się spadającymi płatkami.

Podczas warsztatów uczniowie prezentowali swoje prace poświęcone   typowym porom roku
w danych państwach partnerskich oraz anomaliom pogodowym
na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Przygotowane prezentacje multimedialne, krótkie filmy, prace artystyczne w ciekawy
i wyczerpujący sposób przedstawiały temat. Odbyły się także prezentacje oraz wybór najlepszego logo projektu.  Ponadto uczniowie wzięli udział
w dyskusji na temat obowiązkowej lektury filmu
Al  Gore „An Inconvenient Truth”. Pracując w grupach pokazali jak zmiany klimatyczne mają wpływ na styl życia współczesnej młodzieży. Sprecyzowali  także jakie wyzwania stoją przed młodymi Europejczykami.     

Realizując założenia harmonogramu punkt po punkcie niezauważalnie dotarliśmy do   końca naszego spotkania. Niestety uświadomienie sobie tego faktu nie należało do miłych elementów warsztatów. Pani Dyrektor Kornelia Bem- Kozieł przygotowała upominki zarówno dla dzieci,
jak i nauczycieli. Uczniowie  w koszulkach Erasmus+ chętnie pozowali
do wspólnych zdjęć.
Po części oficjalnej uczniowie uczestniczyli w dyskotece, po której zostali zabrani do domów rodzin goszczących. Rozstanie było bardzo  wylewne, dużo uścisków, płaczu i obietnic.

O godz. 6.00 wyjechali nasi przyjaciele z Francji, Włoszech i Portugalii. Natomiast o godz. 8.00 Niemcy i Litwini. Pomimo wczesnych godzin wszyscy uczestnicy pierwszych międzynarodowych warsztatów młodzieżowych typu TTLA wstawili się licznie przed budynkiem naszego gimnazjum.  Jako organizatorzy uzyskaliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytania: Czy wszystko się udało?; Czy młodzież cieszyła się ze wspólnie spędzonego czasu?; Czy zostały nawiązane nowe przyjaźnie?
Po obserwacji pożegnania  śmiało można stwierdzić, że na wszystkie pytania odpowiedź jest twierdząca. Obraz ostatnich spędzonych wspólnie chwil, płacz i żal z tak krótkiego pobytu, podziękowania dla rodzin, 
na zawsze pozostanie w sercach młodych ludzi i organizatorów.

Spotkanie projektowe TTLA C1 w Nowinach za nami. Przed nami kolejne  prace w ramach projektu: zbieranie danych przy pomocy amatorskiej stacji pogodowej. I już w kwietniu uczniowie ZSP
w Nowinach: Anna Kołomańska kl.2a, Magdalena Ganczarek kl.1a, Iwona Niewiadomska kl.1a oraz Krzysztof Orawiecki kl.1b będą uczestniczyć
w drugim międzynarodowym  spotkaniu projektowym TTLA we Włoszech,
w miejscowości Gela na Sycylii. Czas kolejnych wyzwań przed naszą młodzieżą! Powodzenia!

A oto treść maili, które otrzymaliśmy po zorganizowaniu warsztatów:

I would like to thank Monika and her crew for all of the preparation work and for hosting us so nice. In my opinion that was one of my best conferences
I ever had within the 17 years of Comenius/Erasmus projects - and there were a lot of meetings all over the years.

 

Best regards: Harald Rothkirch (project coordinator)

Hi all,

I just wanted to thank you for a very succesful TTLA meeting. We, with the students had a wonderful experience, all the Polish team was very welcoming, so please thank them all from us.

I hope things get back to normal for you and that you are not too tired!

Looking forward to seeing you all in the Azores in September.

Best regards and many thanks

Kate Grosjean (French teacher)

 

 

 

 

 

Copyright 2018  Zespół Szkól Ponadpodstawowych w Nowinach